Naše dohody

Toto jsou naše základní dohody, které společně s dětmi a tetami v Rodinné Školičce dodržujeme:

1.

Děláme to, co nás baví a zajímá,...

Sami nejlíp víme, co nás zajímá a baví. Každý den mají tety pro děti připravený nějaký program, pokud se k nim ale děti nechtějí přidat, nemusí, můžou si vymyslet svůj vlastní program.

Tety podporují děti hlavně v tom, co si děti samy vyberou, ale pouze za podmínky, že je to bezpečné, neruší tím ostatní a neničí u toho majetek ostatních:

2.

... ale nemůžeme svojí činností rušit ostatní,

Pokud se svojí aktivitou vzájemně rušíme, musíme si buď najít jiné místo nebo si s ostatními domluvit např. na jiném čase, kdy už se vzájemně rušit nebudeme.

3.

... dbáme vždy na bezpečnost, svou i ostatních,

Děti jsou vždy poblíž některé z tet. Pokud někam potřebují na chvíli odejít, domluví se první s tetou, aby věděla, kde děti jsou, co tam jdou dělat a za jak dlouho se vrátí.

Tety dohlížejí na bezpečnost dětí – mají je neustále na očích. Když si samy potřebují na chvíli odskočit, musí se s dětmi domluvit a zajistit, aby byly mezitím v bezpečí.

4.

... nemůžeme ničit majetek Školičky/KLUBu, ostatních dětí ani cizí majetek.

Kdykoli u nás něco zničíme, připravíme tak o hračky/zařízení/pěkné prostředí jednak sami sebe, ale také ostatní děti a hlavně tetu Hanku (naši paní domácí), která pak bude muset zničené věci opravovat nebo kupovat nové, místo toho, aby za ušetřené peníze nakoupila další nové hračky, knížky a jiné potřeby.

Pokud něco zničíme ostatním, jsme povinni jim to nahradit.

5.

O společných činnostech hlasujeme.

Pokud je potřeba, aby se rozhodla celá skupinka o společné činnosti, hlasujeme. Většinou hlasujeme o procházce či výletě, protože není bezpečné, aby někdo zůstal doma sám, a tak se musíme rozhodnout všichni společně.

I při těchto společných činnostech se ale vždy snažíme přizpůsobit program co nejvíce na míru každému z nás.

6.

Chováme se k sobě slušně.

Komunikujeme spolu pozitivně – svobodně sami za sebe vyjadřujeme to, jak se cítíme, co si myslíme a co potřebujeme. Když k nám někdo mluví, nasloucháme mu. Snažíme se vycházet si vzájemně vstříc a najít společně to nejlepší řešení pro všechny. Na všem se spolu domlouváme a dodržujeme dohody, které jsme spolu uzavřeli.

Respektujeme se navzájem – my všichni.

7.

Za své věci jsme zodpovědní my sami.

Ve svém batohu si můžeme kromě svačiny a pití přinést také své hračky, šaty, hudební nástroje, knížky a další věci. Své věci nemusíme nikomu půjčovat – a pokud už něco půjčíme, můžeme si to kdykoli vzít zase zpátky.

Hlídáme si ale sami, kde co máme a zda jsou naše věci v pořádku. Pokud své věci zrovna nepoužíváme, zabalíme je zpátky do svého batůžku. Tety totiž nemohou neustále jen sledovat a pamatovat si, kam si kdo co odložil a nebo schoval, a tak po nich ani nemůže nikdo chtít, aby všem vše neustále dohledávaly a nosily.

8.

Staráme se o prostředí kolem nás.

Uklízíme po sobě – uvnitř i venku, odpadky házíme do koše, u svačiny a oběda po sobě utíráme stůl a talíře s příbory vracíme buď na tác nebo do dřezu, také společně zametáme, vysáváme, utíráme prach, vytíráníme podlahy... Tak, abychom to tu měli pěkné :-)

Staráme se o přírodu – neplýtváme elektřinou, vodou ani jídlem. Zbytky jídla dáváme slepičkám, nebo na kompost. Třídíme odpad a snažíme se jej vytvářet co nejméně. Staráme se o rostliny, stromy a zvířata kolem nás, neškodíme jim.

9.

Sami nejlíp víme, kdy máme hlad.

Každý z nás si z domu nosíme svoji dopolední svačinu, kterou si ale můžeme sníst kdykoli během dne. V 9.00-9.30 většinou svoláváme "ranní poradu", kde se radíme, co budeme ten den dělat a kde také společně svačíme, nikdo ale k jídlu není nucený.

V poledne podáváme oběd – opět nikoho nenutíme do jídla. Pokud nemáme hlad nebo chuť, nemusíme jíst, můžeme si dojíst svoji vlastní svačinu nebo počkat na odpolední svačinu, kterou podáváme většinou ve 14.30-15.00.

10.

Sami nejlíp víme, kdy si potřebujeme odpočinout.

A odpočíváme právě tehdy, když jsme unavení.

Nemáme nucený odpolední spánek ani odpočinek. Máme tu ale k dispozici lehátka, matrace, gauče, křesílka, deky a pokud je někdo z nás unavený, může si kdykoli odpočinout. Pokud nás ostatní ruší, poprosíme je o klid – pokud je to jen trochu možné, vycházíme si v tom vzájemně vstříc, tety i děti.


Žádné komentáře:

Okomentovat